TT Geared Motor DC 6V/200RPM
Produktinformationen "TT Geared Motor DC 6V/200RPM"
Features
• high output torque
• low noise
• low power consumption
0 von 0 Bewertungen
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Bewerten Sie dieses Produkt!
Teilen Sie Ihre Erfahrungen mit anderen Kunden.
Produktgalerie überspringen
Accessory Items
mBuild Motor Driver
The motor driver can drive various DC motors and you can use it to control the rotational speed and direction of a DC motor. Specifications Dimensions: 24 × 24 (mm) Operating current: < 1A
Orange and Clear TT Motor Wheel for TT DC Gearbox Motor
Produktgalerie überspringen
Similar Items
Miniature Low Torque Flat DC Motor
MM10 low torque 3V DC motor, ideal for models and educational applications. Nominal voltage 3.0V with operating range 1.5 to 4.5V. The two flat sides enable easy mounting onto a panel or PCB. Rotation is counter-clockwise (as viewed from shaft end). Features: Low torque motor. Easy panel mounting. Contents: 1 x Miniature Low Torque Flat DC Motor. Dimensions: Length: 25mm. Height: 15.1mm. Diameter: 20mm. Axle Length: 8.1mm. Axle Diameter: 2mm.
DC Gearbox Motor - "TT Motor" - 200RPM - 3 to 6VDC
Perhaps you've been assembling a new robot friend, adding a computer for a brain and other fun personality touches. Now the time has come to let it leave the nest and fly on its own wings– err, wheels! These durable (but affordable!) plastic gearbox motors (also known as 'TT' motors) are an easy, low-cost way to get your projects moving. This is a TT DC Gearbox Motor with a gear ratio of 1:48, and it comes with 2 x 200mm wires with breadboard-friendly 0.1" male connectors. Perfect for plugging into a breadboard or terminal blocks. You can power these motors with 3VDC up to 6VDC, they'll of course go a little faster at the higher voltages. We grabbed one motor and found these stats when running it from a bench-top supply At 3VDC we measured 150mA @ 120 RPM no-load, and 1.1 Amps when stalled At 4.5VDC we measured 155mA @ 185 RPM no-load, and 1.2 Amps when stalled At 6VDC we measured 160mA @ 250 RPM no-load, and 1.5 Amps when stalled Note that these are very basic motors, and have no built-in encoders, speed control or positional feedback. Voltage goes in, rotation goes out! There will be variation from motor to motor, so a separate feedback system is required if you need precision movement.
DC Toy / Hobby Motor - 130 Size
These are standard '130 size' DC hobby motors. They come with a wider operating range than most toy motors: from 4.5 to 9VDC instead of 1.5-4.5V. This range makes them perfect for controlling with an Adafruit Motor Shield, or with an Arduino where you are more likely to have 5 or 9V available than a high current 3V setting. They'll fit in most electronics that already have 130-size motors installed and there's two breadboard-friendly wires soldered on already for fast prototyping.